Háztáji gazdaság kezdő lépései

More Pékség
Összefoglaló:
Hogyan épül fel egy háztáji gazdaság? Mik a kezdő lépések és mire kell figyelni a gyakorlatban? Cikkünkben végigmegyünk a fontos lépéseken, tartson velünk.

Először is tisztáznunk kell, hogy mely állatok lehetnek a háztáji gazdaság részei, mik az állatterületek elérhetősége és hogyan lehet egyszerűsíteni a fenntarthatósági gyakorlatokkal.

Első lépésként kezdjük az állatokkal. A kecskék és juhok haverok, de meg kell győződnie arról, hogy a tenyész hímek nem férnek hozzájuk mindig. És határozottan ne ösztönözze a keresztezést! A csirkék tehenek, juhok és kecskék környékén tartózkodhatnak, de a legjobb, ha a csirkéknek számos területre hozzáférést engedünk. Amennyiben a csirkéket a fejőállataival együtt tartja, a csirke csapat megkerülheti a tőgyet, ami nem jó. Feltéve, hogy ez a tőgy biztosítja a család tejét, akkor arra figyelnie kell, mert nagy az esély a különböző fertőzésekre. Nem azt akarom mondani, hogy boruljon ki, ha csirke barangol a fejős állatai körül, de nem tartanám a csirkéket a kecskékkel bezárva.

A sertések mindenevők, ami azt jelenti, hogy ha lehetőségük nyílik rá, más állatokat is vadászni fognak és megesznek. Ezért a sertéseknek a saját fajtájukkal kell lenniük. Viszont, ha megforgatja legelőjét, akkor a sertéseket kiengedheti a különböző legelőkre.

Következő lépésként vizsgáljuk meg az állatok tartását. Mivel a húscsirkék 10-12 hetes korukra teljesen megnőnek, életük nagy részében maga fog babacsibét nevelni. Annak elkerülése érdekében, hogy olyan kis területre szorítsák őket, amelyet gyorsan lefuttatnak (és tele töltődik kakival), a legjobb, ha csirketraktort építünk. Ez alapvetően egy mozgatható ketrec, amely lehetővé teszi, hogy mindennap új fűhelyre vigye őket.

A legtöbb ember úgy gondolja, hogy a húsnyulakat a földtől és kis ketrecekben kell tartani, de természetesebb alternatíva az, amikor a nyulakat természetes környezetükben nevelheti. Ez füvet jelent. Ugyanakkor lehet egy nyúl traktor (hasonlóan a csirke traktor), de csirkehálót kell a padlóra tenni, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem ásnak a kiutat.

Ne felejtse el a környezetet!

Amennyiben saját maga szeretne komposztot készíteni, az a legjobb, ha a komposzt halmát az állattartók közelébe helyezi. Még jobb, ha a kert közel van mindkettőhöz. Fő a kényelem.

Abban az esetben, ha gyümölcsfái teljesen megnőttek, akkor megengedheti, hogy kecskéi és juhai körülöttük legyenek. Valójában segítenek levágni az alsó leveleket, és megeszik a földre hulló gyümölcsöt, hogy ne rothadjon el. Viszont, ha fiatalok a gyümölcsfái, akkor vigyázzon! Juhai és kecskéi gyorsan megeszik az új gyümölcsfákat. Mindenesetre az összes fája körül drót vagy rács legyen. A kecskék, juhok és tehenek általában lerágják a fatörzsek kérgét. A háztáji gazdaság tervezésénél figyelembe kell vennie mindezeket a tényezőket.

Most térjünk rá terveire. Különböző méretű udvarok léteznek. Akár egy kis társasházban / házban, egy jó méretű udvarral rendelkező házban vagy akár néhány hektáron lakik, ezek a tervek segítenek meghatározni a háztáji farm tervezésének legjobb módját.

A közhiedelemmel ellentétben nem kell olyan embernek lennie, aki több hektáron él, tökéletes vörös istállóval és fehér kerítéssel.


Cikksorozatunkban Magyarország Északkeleti tájegységének bemutatásától kezdve, a hátrányos helyzetűek esélyein és a népkonyhán át szeretnénk megismertetni az olvasót egy szegregált közösség összetartásával és lehetőségeivel.

A cikk a magyar állam és az Európai Unió támogatásával, az EU ROM Jövőért Egyesület GINOP-5.1.7-17-2019-00293 projektje keretében jött létre.

A projekt keretében első lépésként egy pékség kialakítása történik meg az ingatlan átalakításával és technológiai berendezések beszerzésével. A fejlesztés hosszabb távú célja, a jelenlegi gyakorlat továbbfejlesztésével egy olyan helyi termelési és értékesítési rendszer kialakítása, mely a szociális szempontok mellett üzleti vállalkozás is. Az egyesület által megtermelt javak értékesítésével, a gazdaprogramban részt vevő helyi emberek termelővé válásának szakmai és természetbeni támogatásával, illetve a faluban és azon kívüli forgalmazás rendszerének kialakításával az érintettek rendszeres jövedelemhez jutnak, növekszik helyi vásárlóerő, a helyi igényeknek jobban megfelelő kínálat alakítható ki, illetve üzleti szempontból lényeges, hogy a bolt a rövid beszerzési lánc miatt eredményesebben működhet, illetve több embernek mutathat példát és adhat munkát. A projekt mottója: Több, mint pékség!

Kapcsolódó weboldal:
More Pékség

(X)
Szeéchenyi 2020 ESZA