„Szeretnék többet sétálni. Most anya és apa nem engedik, mert mások diszkriminálnak minket. Ez állandóan velünk történik. Az emberek azt mondják, hogy koszosak vagyunk, és megvitatják a ruháinkat.” (Lány, 14-16 éves, roma)
Mit jelent az, ha egy etnikai vagy nyelvi kisebbséghez tartozó gyermek vagy serdülő szegény háztartásban vagy szomszédságban él, és diszkriminációt tapasztal? Az egyik legmegragadóbb leírás, a fenti idézet az UNICEF 2010-es tanulmányában olvasható, mely a gyermekszegénységről szól.
A szegénység és a diszkrimináció, akár külön, akár egyszerre tapasztalható, pusztító hatással lehet a gyermekek fejlődésére, lehetőségeire és eredményeire. A szegény háztartásban élő és az alapvető szükségletektől megfosztott gyermek akkor is hátrányokat szenvedhet, ha egy ország többségi etnikai csoporthoz tartozik, és beszél a hivatalos nyelven. Ezzel szemben a gazdag háztartásban születés, a minőségi oktatáshoz való hozzáférés és a felnőtt életében sikeres szakemberré válás nem garantálja, hogy a gyermek nem kerül szembe diszkriminációval és kirekesztéssel egy etnikai és nyelvi kisebbséghez való tartozás miatt.
A világ minden tájáról származó bizonyítékok azt mutatják, hogy az etnikai és nyelvi kisebbségekbe tartozó gyermekeket nagyobb valószínűséggel érinti a szegénység és a nem megfelelő lakhatás, vannak, akiket a születéskor nem regisztrálnak, és előfordul, hogy alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkeznek. Ugyanakkor a háztartások vagyona (és egyéb tényezők, például a szülők iskolázottsága) nagyban hozzájárulhatnak e hátrányok némelyikének enyhítéséhez.
A szegénység és az anyagi nélkülözés által sújtott etnikai és nyelvi kisebbségekhez tartozó gyermekek a legtöbbet profitálják a szociális védelmi programokból és szolgáltatásokból. A bizonyítékok azt mutatják, hogy magas a beruházások megtérülése olyan programok számára, amelyek a hátrányos helyzetű társadalmi háttérből származó gyermekeket részesítik előnyben. Míg néhány országban bővelkednek a jóléti juttatásokat monopolizáló kisebbségi csoportokról szóló mítoszok, a legtöbb esetben a valóság az, hogy a kisebbségi csoportok gyermekei és családjai gyakran jelentős akadályokat tapasztalnak a szociális védelemhez való hozzáférés terén. Az egyik fő akadály a kisebbségek nyelvén elérhető információk hiánya az elérhető előnyökről és szolgáltatásokról, valamint a kapcsolódó eljárásokról. Az etnikai és nyelvi kisebbségekből származó gyermekekre vonatkozó lefedettség és a szociális védelemre gyakorolt hatás továbbra is jelentősen alul van kutatva.
A személyes gondoskodást elősegítő termékek és ruházatok vásárlásának további forrásai nagyban hozzájárulhatnak a roma lány segítéséhez, amelyet a kommentár elején idéztünk. Ezeknek az erőforrásoknak a megfelelő intézkedésekkel való kiegészítése annak érdekében, hogy támogassa identitásának megerősítését és jogainak érvényesítését, fokozatosan elősegíti e jogok elismerését és megbecsülését társainál és a többségi lakosság körében.
Cikksorozatunkban Magyarország Északkeleti tájegységének bemutatásától kezdve, a hátrányos helyzetűek esélyein és a népkonyhán át szeretnénk megismertetni az olvasót egy szegregált közösség összetartásával és lehetőségeivel.
Az EU Rom Jövőért Egyesület egy szociális átfogó segítséget nyújtó szervezet, melynek célja, hogy az Egyesülettől kapott segítség lehetőleg ne csak átmeneti hatást jelentsen, hanem tartós eredményt teremtsen az érintettek számára. Ennek szellemében nem csak az a cél, hogy az emberek segítséget kapjanak, hanem az is, hogy képzési, szociális és közösségi programokkal kiutat találjanak a munka világába. A helyi emberek megsegítését, munkába történő integrálását a Széchényi 2020 – GINOP-5.1.7-17-2019- 00293 Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretén belül finanszírozott, az EU és Magyarország Kormánya támogatásával valósul meg.
Kapcsolódó linkek:
More Pékség
—
Ezt a tartalmat támogatott formában helyeztük el. A Szerkesztőség.hu tartalom kihelyezéséről és a tartalomszolgáltatásról bővebben itt:
Támogatott tartalom